3 tipy na roadtrip po Čechách | BARTH GO

3 tipy na roadtrip po Čechách

I CESTA MŮŽE BÝT CÍL!

Ať si kdo chce, co chce říká. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem pro cestování je automobil. Dnes vám proto přinášíme pár inspirací na roadtrip po Čechách. Máte auto, ale nemůžete se na něj spolehnout? Půjčte si vůz u naší půjčovny, naložte rodinu nebo přátele, nezapomeňte si doma dobrou náladu a roadtrip po Čechách může začít. 

Nechte se inspirovat...

1. Na Moravu nejen za vínem 

(600 km roadtrip)

Cílem je Morava, ale vzhledem k tomu, že cesta je dlouhá, zpříjemněte si ji několika zastávkami. Jako první doporučujeme poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je zařazen do seznamu památek UNESCO. Jestli Vám vyjde hezké počasí tak se cestou na Moravu zastavte osvěžit u Brněnské přehrady. Pro výletníky zde funguje také lodní doprava. Když si zakoupíte tzv. pojízdnou vstupenku, která kombinuje plavbu lodí, návštěvu hradu Veveří a Špilberk, ZOO v Brně nebo zábavního parku Parmonium, máte zajištěný zajímavý program na pár dní. Pak už vám nic nebrání zvednout kotvy a zamířit směrem do Velkých Bílovic, které jsou městem lidových tradic, vína a ovoce. Jsou nejvyhledávanějším místem vinařské turistiky. Kromě výborného vína můžete v okolí navštívit Lednicko-valtický areál a jeho proslulý zámecký park nebo CHKO Pálava. Na zpáteční cestě se nabízí zastávka v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, která se nachází severně od Brna a patří k nejvýznamnějším krasovým oblastem ve střední Evropě. Na jeho území je více než 1100 jeskyní, ale veřejnosti přístupné jsou např. Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Balcarka nebo Punkevní jeskyně s propastí Macocha. Jelikož se zpátky do Pardubic vracíte jinou cestou, doporučujeme navštívit Litomyšl, město Bedřicha Smetany, kde je hlavní dominantou renesanční zámek obklopený rozlehlými zahradami, který se řadí na seznam UNESCO. Bude to krásná tečka na vašem roadtripu.

Detailní náhled trasy přikládáme níže v galerii.

czechtourism-velke-bilovice
punkevni jeskyně
litomysl
brno přehrada
zelena hora
Za vínem na Moravu trasa

Zdroj foto: www.kudyznudy.cz

2. Po památkách středních Čech až k Velké Americe 

(358 km roadtrip)

Fantastická místa vás čekají na trase, když se vydáte z Pardubic směrem do středních Čech. Vezmeme to pěkně postupně. Ještě před Kutnou Horou se v obci Svatý Mikuláš nachází nádherný empírový zámek Kačina, kde si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů. Také procházka kačinským parkem vás pohladí na duši. V dnešní uspěchané době je to úžasné místo pro relaxaci uprostřed přírody. Správný cestovatel nesmí vynechat návštěvu Kutné Hory, stříbrnou pokladnici českého království. Nejnavštěvovanější památkou v Kutné Hoře je chrám sv. Barbory, katedrála nebo Kostnice, hřbitovní podzemní kaple s výzdobou z kostí. Roadtrip pokračuje směrem k Posázaví, kde už z dálky na skále se tyčí majestátní hrad Český Šternberk, z jehož hradeb budete mít výhled do dalekého okolí.

Pak se autem přemístíme k Vltavě, kde se nedaleko obce Teletín nachází vyhlídka Máj. Ta nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na meandr Vltavy a je celoročně volně přístupná. Delší zastávku pak udělejte na Slapské přehradě, která je vyhledávanou rekreační lokalitou a centrem vodních sportů a zábavy pro celou rodinu. Naše trasa dále pokračuje severozápadně k jednomu z nejznámějších zatopených lomů u nás - Velká Amerika, kterému se přezdívá český Grand Canyon. Dojeďte až k obci Mořina, odkud se vydejte na pěší okružní stezku kolem lomu, kde vám odměnou bude pozoruhodná přírodní podívaná. Ale pozor, brána dolů k lomu je zavřená a je zde přísný zákaz vstupu. Třešničkou na dortu a poslední zastávkou na tomto roadtripu je Karlštejn – klenot české země, kde jsou uchovány české korunovační klenoty, sbírka svatých relikvií a další poklady z dob císaře Karla IV.

Detailní náhled celé trasy přikládáme níže v galerii.

kutna hora
karlstejn
velká amerika
kačina
český šternberk
střední čechy až k Americe

Zdroj foto: www.kudyznudy.cz

3. Roadtrip s nevšedním středověkým zážitkem 

(333 km roadtrip)

Pokud patříte mezi sběratele nevšedních zážitků, vydejte se přes Hořice a Jičín do Dětenic na dobovou hostinu do středověké krčmy. V areálu Dětenic stojí za návštěvu také zámek a zámecký pivovar. Můžete zde prožít i nezapomenutelnou noc ve zdejším strašidelném hotelu. Radost vám udělají také nádherné zámky a hrady, které budete míjet cestou na sever a jsou opředené řadou legend a příběhů! Mezi ně patří u obce Sobotka impozantní hrad Kost, jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v České republice nebo novogotický zámek Sychrov kousek od Turnova, kde se natáčely pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Nezapomeňte ani na zříceninu hradu Trosky, hrad se dvěma věžemi, bez nichž by Český ráj byl jako Paříž bez Eiffelovky a také hrad Frýdštejn na Maloskalsku. Naše trasa pokračuje na nejvyšší horu Českého ráje Kozákov. Autem se dá vyjet až na vrchol, kde se nachází 24 m vysoká rozhledna. Budete mít na dlani nejen Český ráj, ale také výhled na České středohoří, Lužické hory, Krkonoše nebo Ještědský hřbet. Další kilometry roadtripu vedou do Krkonoš, kde vznikla na okraji Janských Lázní Stezka korunami stromů. Je to unikátní zážitková stezka, kde poznáte lesy od kořenů až po korunu stromů. Cestu dolů ze stezky si můžete zkrátit tobogánem. Pak zase nasedat a pokračovat směrem na Dvůr Králové. V zalesněném údolí řeky Labe se nachází přehradní nádrž Les Království. Toto vodní dílo bylo prohlášeno za národní technickou památku. V blízkosti hráze najdete Štěrbovu vilu, kde v létě probíhají koncerty, divadelní vystoupení a další akce. Vila nabízí také ubytování a restauraci. Poslední zastávkou na našem itineráři kousek od Jaroměře je hospital Kuks. Barokní areál je slavný především galerií soch věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna.  

Detailní náhled celé trasy přikládáme níže v galerii.

dětenice
kozakov
trosyk
kost
les kralovstvi
S nevšedním zážitkem

Zdroj foto: www.kudyznudy.cz

Věříme, že jsme vás alespoň trochu navnadili, půjčíte si auto v naší autopůjčovně, které  bude nejvíce vyhovovat vašim představám a vyrazíte na pěkný autovýlet. U nás máte z čeho vybírat, od malých vozů až po velké mikrobusy pro 9 osob. ŠŤASTNOU CESTU.